Всеукраїнське галузеве об’єднання організацій роботодавців вугільної промисловості «Укрвуглероботодавці» вважає питання, що порушені в Законі України від 12 січня 2012 р. № 4312-VI «Про професійний розвиток працівників», вкрай важливими, необхідними з практичної точки зору та актуальними, особливо для підприємств, установ і організацій вугільної промисловості. Сьогодні майже всі вони, незалежно від форми власності, не укомплектовані необхідною кількістю як управлінського, так і робочого персоналу належної якості. Це сталося тому, що не виконується інший Закон України: «Про престижність шахтарської праці».
Професійне навчання працівників вугільної промисловості, як процес цілеспрямованого формування у них спеціальних знань сучасного рівня, а також розвитку необхідних навичок та вмінь, які дають змогу підвищувати продуктивність праці, максимально якісно виконувати функціональні обов’язки, освоювати нові види професійної діяльності, що включає первинну професійну підготовку, перепідготовку, а також підвищення кваліфікації працівників відповідно до потреб виробництва, реально знаходиться на дуже низькому рівні. А на підприємствах, що в офіційних документах іменуються малими приватними, а в народі – «копанками», професійне навчання взагалі відсутнє.
Таким чином можна констатувати, що вимоги Закону України від 12 січня 2012 р. № 4312-ІV, на підприємствах, установах і організаціях вугільної галузі застосовуються не в повному обсязі, або зовсім не працюють. Більше того, у Міністерстві енергетики та вугільної промисловості нема й відповідної структури, яка б контролювала питання, порушені як в зазначеному Законі України, так і в інших нормативно-правових документах, стосовно підготовки, перепідготовки та комплектації підпорядкованих йому підприємств трудовими ресурсами.
Об’єднання «Укрвуглероботодавці» пропонує:
1. На державному рівні чітко визначитись з майбутнім вугільної галузі на перспективу в тому числі і на віддалену, — або вугілля буде залишатися основним енергоносієм в Україні, або його обсяги будуть постійно зменшуватися.
2. Повернутись до раніше ефективно діючої системи професійної підготовки та перепідготовки працівників з метою їх професійного розвитку.
3. Створити в Міненерговугіллі систему моніторингу первинної підготовки, перепідготовки, а також підвищення кваліфікації працівників вугільної промисловості з урахуванням його результатів у формуванні та реалізації кадрової політики у практичній діяльності як на галузевому рівні, так і на підприємствах, в організаціях і установах.
4. Забезпечити на практиці повне виконання Закону України «Про престижність шахтарської праці».