Про виробничо – технічну та економічну діяльність вугільної промисловості України за січень – червень 2014 року

Про виробничо – технічну та економічну діяльність вугільної промисловості України за січень – червень 2014 року Про виробничо – технічну та економічну діяльність вугільної промисловості України за січень – червень 2014 року

Про виробничо – технічну та економічну діяльність вугільної промисловості України за січень – червень 2014 року.

Всеукраїнське галузеве об’єднання організацій роботодавців “Укрвуглероботодавці” на засіданні Ради 18 липня розглянуло підсумки виробничо – технічної та економічної діяльності вугільної промисловості за I півріччя 2014 року.

Необхідно відмітити, що у квітні-червні 2014 року робота багатьох вугледобувних підприємств Донецької та Луганської областей здійснювалася в умовах ведення активних бойових дій сепаратистів та терористів на територіях, що безпосередньо прилягають до шахт. Постійно лунали погрози з боку бойовиків ДНР і ЛНР керівникам та працівникам вугледобувних та інших підприємств аж до фізичної розправи у разі невиконання ними тих чи інших вимог. Декілька керівників були викрадені. Бойовиками також проводилося викрадення вибухових матеріалів, засобів ініціювання до них, автомобільної та дорожньої техніки, а також іншого майна шахт. Зазначене, безумовно, не могло не позначитися на морально-психологічному стані як шахтарських колективів в цілому, так і кожного окремого гірника.

За цих причин втрати видобутку вугілля у державному секторі галузі тільки за травень-червень 2014 року склали понад 420,0 тис. тонн на суму більше 212,0 млн. гривень. Дещо загострилася і проблема вихождаємості працівників. За даними Міністерства енергетики і вугільної промисловості з початку військових дій вона знизилася на 10%, майже 3 тис. людей знаходяться на лікарняних, близько 1 тис. – у неоплачуваних відпустках.

Проте, незважаючи на складний військово-політичний стан у Донбасі, підприємства вугільної промисловості України в цілому змогли мобілізувати усі наявні можливості для забезпечення виконання встановлених завдань і не допустили дезорганізації вугледобувного виробництва.

За січень-червень 2014 року в цілому по Україні видобуто 40 млн. 576,6 тис.т, що на 2 млн.596,0 тис.т (6,8%) більше встановленого плану. При цьому досягнутий за цей період обсяг видобутку практично залишився на рівні аналогічного періоду минулого року.

Покращили роботу вугледобувні підприємства державного сектора галузі. За перше півріччя 2014 року ними видобуто 12 млн. 392 тис. тонн вугілля, що перевищує планове завдання на 50,1 тис. тонн (0,4%). У порівнянні з таким же періодом 2013 року обсяг видобутку тут збільшився на 1 млн. 221,4 тис. тонн, або на 9,8%. Частка державного сектора у загальноукраїнському вуглевидобутку як і у попередньому періоді (січень-березень 2014 року) склала майже 31%.
Слід відмітити, що з діючих 22 державних підприємств з видобутку вугілля у червні поточного року кожне друге виконало встановлене завдання. Ними додатково до плану піднято на поверхню понад 99,0 тис. тонн вугілля. У той же час при завданні 9 введено в роботу лише 6 нових лав із загальною виробничою потужністю 1784 тонни на добу. Але і це все ж таки забезпечило перевищення навантаження нових лав над тими, що вибувають (5 лав) на 313 тонн на добу.
Якість видобутого вугілля істотно не поліпшилася. Фактична його зольність в цілому по державним шахтам за червень поточного року складає 39,8%, що на 1,5% нижче планованого показника (41,3%) і на 0,5% нижче показника попереднього місяця. Вона також нижча на 1,3% рівня аналогічного періоду минулого року.
За січень-червень 2014 року всіма вугледобувними підприємствами Міністерства енергетики і вугільної промисловості України проведено 77,8 км розкривних та підготовчих гірничих виробок, що на 6,2 км менше запланованого рівня і на 3,0 км менше ніж за аналогічний період 2013 року. У червні поточного року при плані 14,7 км фактично проведено лише 11,1 км таких виробок (75,5%). У порівнянні із травнем 2014 року зменшення склало 130 м, а з червнем минулого року – 2,3 км. Лише 6 державних вугледобувних підприємств з 22 виконали завдання щодо проведення гірничих виробок.

З урахуванням результатів аналізу цієї проблеми за 2013 рік можна констатувати, що за останні півтора-два роки склалася стійка тенденція до зменшення обсягів підготовчих робіт у галузі. Її продовження вже у найближчій перспективі може загострити проблему своєчасної підготовки готових до виймання запасів вугілля у обсягах, які мають забезпечити виконання програми з видобутку вугілля. Тому результати підготовчих робіт у галузі за перше півріччя 2014 року нагально потребують корегування відповідних програм із забезпеченням погашення відставання, що склалося, особливо у вибоях, де експлуатуються прохідницькі комбайни.

Стан промислової безпеки і охорони праці

У червні 2014 року допущено 115 випадків травматизму, що на 21 випадок (15%) менше, ніж за червень 2013 року (136 випадків). Проте в 4-х державних підприємствах («Лисичанськвугілля», «Макіїввугілля», «Луганськвугілля», «Львіввугілля») у зазначеному періоді виробничий травматизм підвищився. З початку поточного року зростання виробничого травматизму відбулося лише на двох ДП – «Селидіввугілля» і «Лисичанськвугілля».

Як відомо, вже протягом досить тривалого часу у вугільній промисловості спостерігається така відносно нова проблема як профіцит вугільної продукції. У зв’язку з цим у галузі необхідно підсилити увагу до своєчасного вирішення питань зменшення запасів вугілля на складах шахт, а також його відвантаження споживачам у встановлених обсягах та у договірні терміни.

Аналіз свідчить, що залишки вугільної продукції на складах державних шахт в червні зменшилися на 193,2 тис. тонн і складають 1 млн. 54 тис. тонн, а залишки концентрату на складах збагачувальних фабрик – на 65,8 тис. тонн і складають 544,8 тис. тонн. Дев’ять підприємств з видобутку вугілля зменшили залишки на складах шахт. Також дев’ять державних підприємств не наростили залишки вугільної продукції на складах збагачувальних фабрик. У той же час значне зростання таких залишків у червні 2014 року допущено на державних підприємствах «Артемвугілля», «Шахтарськантрацит», «Торезантрацит». Тобто заходи, що здійснюються в цілому ще не є достатніми.

Виконання завдань з відвантаження вугілля на енергетику.

У червні 2014 року обсяги відвантаження вугілля на ТЕС реалізовані повністю. При завданні 953,9 тис. тонн фактично відвантажено 990,2 тис. тонн, або 36,3 тис. тонн (3,8%) понадпланово. При цьому сім державних підприємств («Донбасантрацит», «Лисичанськвугілля», «Первомайськвугілля», «Артемвугілля», «Орджонікідзевугілля», «Шахтарськантрацит», «Волиньвугілля») з такими завданнями не впоралися.

Виконання завдань з відвантаження вугілля на коксування.

Завдання з відвантаження коксівного вугілля через ДП «Вугілля України» на червень 2014 року склало 240,0 тис. тонн, фактично відвантажено 213,0 тис. тонн. Тобто, недодано вуглеотримувачам 27,4 тис. тонн, або 11,4% вугілля.

Відвантажена через ДП «Вугілля України» вугільна продукція у червні 2014 року оплачена на 95%, у тому числі енергетиками – 93,7%, металургами – 48,3% і покупцями сортового вугілля – 100,0%.

Зазначене свідчить, що є потреба у підвищенні рівня дисципліни шодо виконання договірних зобов’язань з поставок вугільної продукції, а також підсиленні контролю за оплатою відвантаженої споживачам вугільної продукції.

З метою підвищення ефективності роботи підприємств вугільної промисловості України, що належать до державного сектора; забезпечення більш раціонального використання у галузі коштів, у тому числі і бюджетних, Міненерговугілля розроблено відповідні заходи. Серед них найбільш значущими є:
• Заборона реалізації вугілля в рядовому виді через посередників за заниженими цінами. Все вугілля має реалізовуватися безпосередньо кінцевим споживачам.
• Жорстка вимога до збагачувальних фабрик щодо обов’язкового випуску сортового вугілля.
• Укладення прямих контрактів з металургійними комбінатами без посередників, а також прямих контрактів без посередників на реалізацію вугілля на експорт.
• Введення жорсткого контролю якості вугілля, що відвантажується для переробки на фабрики і споживачам. Це дозволить знизити зольність вугілля та отримати додатково 20,0 тис. тонн концентрату на суму понад 20,0 млн. гривень.
• Забезпечення реалізації 400,0 тис. тонн профіцитного вугілля марки Г через біржу, що сприяло підняттю зі складів вугілля, яке не мало реалізації в останні роки.
• Здійснення в 2014 році постачання вугілля шахтам, що закриваються, лише державними вугледобувними підприємствами за ціною 890,0 грн./тонна з ПДВ. Довідково: у минулому році це вугілля постачалося через посередників за ціною 1400,0 грн./тонна з ПДВ, що призвело до збитків на 57,0 млн. гривень.
• Підвищення ціни на енергетичне вугілля з травня 2014 року, що дозволить вугледобувним підприємствам додатково отримати від реалізації майже 1,0 млрд. гривень у рік.
• Проведення роботи щодо повернення ДП «Селидіввугілля» запасів вугілля шляхом анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, що надавалися Держгеонадрами приватним підприємствам.
• Скасування тендерів на закупівлю матеріалів і обладнання, які було проведено на початку поточного року. Об’явлено нові тендери. По них ціни знижено від 5 до 40%. Зазначене дає змогу державним вугледобувним підприємствам до кінця поточного року отримати додатковий ефект в розмірі 300,0 млн. гривень. При цьому укладено прямі договори з основними виробниками обладнання і матеріалів, у тому числі: «Гірничі машини» (комбайни, конвеєри, кріплення), «Метінвест» (профіль СВП), «ІСД» (профіль). Цей процес набуває подальшого розвитку.
• Проведення ревізії з послуг промислового характеру. У поточному році в порівнянні з 2013 роком очікується зниження витрат на 200,0 млн. гривень.
Перші кроки, що здійснені державними вугледобувними підприємствами відповідно до вищенаведених заходів свідчать про їх досить серйозну ефективність. В цілому по державному сектору галузі у другому кварталі 2014 року в порівнянні із першим кварталом витрати знижено на 297,0 млн. гривень.
Тому ситуація об’єктивно вимагає розроблення та неухильного виконання на кожному вугледобувному підприємстві комплексних програм, які дозволили б забезпечити максимальну мінімізацію усіх витрат на виробництво вугільної продукції.
Фінансовий дисбаланс у традиційно збитковій вугільній промисловості України, як і раніше зберігається під впливом таких основних факторів:
• погіршення кон’юнктури ринку вугілля (з листопада 2008 року) під впливом світової фінансово-економічної кризи;
• неухильного зростання, порівняно з попереднім роком, цін на матеріали та обладнання для вугледобувного виробництва;
• неефективного використання коштів державної підтримки вугледобувних підприємств на часткове покриття витрат із собівартості готової товарної вугільної продукції;
• практичного припинення реформування в 2013 році державного сектора галузі;
• невідповідності попиту пропозиціям на вугільну продукцію, що постійно поглиблюється;
• недостатньо гнучкої експортно-імпортної політики щодо вугільної продукції.

Додатковим чинником виступає різьке поглиблення соціально-економічної кризи в Донбасі під впливом тривалого загострення військово-політичної ситуації у цьому регіоні України.

Результати роботи призначені для керівників, інженерно-технічних та економічних працівників Об’єднання «Укрвуглероботодавці» як при
програмуванні поточного функціонування, так і для розвитку та удосконалення власної виробничо-технічної бази.
Виконаний етап науково-технічної роботи відповідає вимогам календарного плану в частині змісту і термінів виконання.

ВИРІШИЛА:
1. Інформацію члена Ради А.І. Кабанова прийняти до відома.
2. Розмістити її на сайті Об’єднання “Укрвуглероботодавці” з метою ознайомлення з нею керівників шахтарських колективів.