/Проблему розрахунків «Укренерго» з ДП «Гарантований покупець» треба вирішувати

Проблему розрахунків «Укренерго» з ДП «Гарантований покупець» треба вирішувати

ПРОБЛЕМУ РОЗРАХУНКІВ «УКРЕНЕРГО» З ДП «ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ» ТРЕБА ВИРІШУВАТИ
Тимчасово виконуючий обов’язки директора НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький 13 квітня під час онлайн-зустрічі Energy Club meeting заявив, що «Укренерго» щомісяця може компенсувати тільки 1/3 коштів «Гарантованому покупцю». Адже тариф на передачу НЕК «Укренерго» на 2020р передбачає можливість компенсації послуги ДП «Гарантований покупець» в розмірі 700-800 млн грн, з 2 – 2,5 млрд грн виставлених щомісяця, що погіршує фінансовий стан та розрахунки «Гарантованого покупця».
Ситуація з дефіцитом коштів ДП «Гарантований покупець» та недостатністю виплат з боку «Укренерго» спостерігається з початку поточного року. Такий розвиток подій самі ж представники компанії прогнозували ще у 2019 році і, відповідно, мали діяти на випередження. Зокрема, якщо б «Укренерго» звернулося до регулятора щодо підвищення тарифу на передачу електроенергії ще на початку виникнення проблеми, поточна ситуація з дефіцитом коштів «Гарантованого покупця» для розрахунків перед «Енергоатомом» та виробниками ВДЕ носила б значно менший характер. Про намір звернутися з таким питанням до НКРЕКП «Укренерго» повідомило лише 15 квітня.
У зв’язку з цим Федерація роботодавців паливно-енергетичного комплексу України звертає увагу на те, що «Укренерго» з великою затримкою затверджує акти, надані ДП «Гарантований покупець», що створює проблему несвоєчасності розрахунків. Крім того, «Укренерго» більше ніж 3 місяці не підіймало питання низького тарифу на передачу електроенергії, щоб у повній мірі здійснювати розрахунки перед «Гарантованим покупцем».
Дефіцит коштів «Гарантованого покупця» призводить до неможливості сплачувати за електроенергію, вироблену «зеленою» генерацією, відповідно до покладених на нього обов’язків. Це, у свою чергу, погіршує ситуацію з розрахунками, накопичує борги, що може привести до того, що компанії-виробники «зеленої» електроенергії, які здебільшого працюють з залученням іноземних інвестицій, будуть змушені подавати позови проти України до міжнародних арбітражних судів. Окрім іміджевих втрат для держави це загрожуватиме ще більшим загостренням кризи в електроенергетичному комплексі, негативно вплине на стабільність роботи енергетичної системи України.
Одним з можливих виходів із ситуації, що склалася, Федерація роботодавців паливно-енергетичного комплексу України вбачає необхідність термінового звернення НЕК «Укренерго» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) з проханням переглянути тариф компанії на передачу електроенергії на 2020 рік, забезпечивши його розмір на рівні, достатньому для розрахунків з «зеленою» генерацією, а також з «Енергоатомом» у повному обсязі.
Відповідно до законодавства, зокрема, Порядку встановлення (формування) тарифу на послуги з передачі електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 22 квітня 2019 року N 585, «Укренерго» має таке право.
Тимчасовим, проте важливим заходом у цьому контексті є також намір народних депутатів внести зміни до Закону «Про ринок електроенергії», які дозволятимуть НЕК «Укренерго» спрямувати доходи отримані станом на 1 травня 2020р від розподілу пропускної спроможності міждержавного перетину для потреб ДП «Гарантований покупець».
В умовах глибокої кризи в паливно-енергетичному комплексі, коли внаслідок практики перехресного субсидіювання енергетичних підприємств – основних учасників ринку електричної енергії накопичені багатомільярдні борги, коли зупиняються електростанції та закриваються шахти, люди залишаться без роботи, запаси незатребуваного вугілля зростають на складах, а обсяги споживання електроенергії зменшуються, така ситуація з розрахунками між «Укренерго» та ДП «Гарантований покупець» є однією з багатьох проблем, яку треба невідкладно вирішувати.