СЕРГІЙ ЧЕХ: Завдання, які ми ставимо з введенням стимулюючого регулювання за такою методологією, або не будуть виконані, або не будуть виконані вчасно.
Заступник голови Федерації роботодавців паливно-енергетичного комплексу України, радник міністра енергетики України, Голова Експертної ради Міністерства енергетики України Сергій Михайлович ЧЕХ 26 серпня 2020 року виступив на засіданні Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) у формі відкритого слухання, на якому розглядалось питання про затвердження Змін до Порядку визначення регуляторної бази активів суб’єктів природних монополій у сфері електроенергетики (шляхом прийняття відповідної постанови НКРЕКП).
Зокрема, під час обговорення методики запровадження стимулюючого регулювання та визначення регуляторної бази активів українських електричних мереж він закликав учасників засідання до необхідності врахування досвіду як країн-сусідів (Польща, Румунія), які мають подібні структури енергосистеми, так і власного досвіду вітчизняних електричних мереж попередніх років.
Так, в 2012 році інвестиції в мережі на 1 км лінії складали 623 доларів, в 2019 році – 229. Проте, в 2012 р. ми мали показник SAIDI (індекс середньої тривалості відключень енергопостачання з вини електророзподільної компанії) на рівні 512 хвилин, а сьогодні – майже 700 хвилин. Тобто наш власний досвід свідчить про те, що ці показники абсолютно корелюються: недофінансування веде до погіршення якості електричних мереж.
С.Чех підкреслив, що розрахунки, які показують, що інвестиції в розвиток мереж плануються регулятором на рівні 400 доларів на 1 км лінії замість потрібних 1200 доларів, вже зараз дозволяють зробити висновок про те, що ті завдання, які ми ставимо з введенням стимулюючого регулювання за такою методологією, або не будуть виконані, або не будуть виконані вчасно.
Також варто звернути увагу на те, що достатнє фінансування покращить умови для приєднання нових споживачів. Тобто споживачі матимуть зобов’язання під час приєднання будувати лише нові мережі, а збільшення пропускної спроможності існуючих мереж ліцензіати будуть закладати у власні плани перспективного розвитку. Це сьогодні сприймається споживачами на прикладі стандартних приєднань.
«Крім того, достатність інвестицій дуже важлива для реалізації програми встановлення побутових лічильників. Лише в цьому випадку ми надамо мільйонам побутових споживачів реальні можливості приєднатися до ринків. Сьогодні це є декларацією.», — зазначив С.Чех.