/ФРУПЕК: НЕОБХІДНО АКТИВІЗУВАТИ ЗУСИЛЛЯ ВЛАДИ З ПОДОЛАННЯ КРИЗИ В ЕНЕРГЕТИЦІ. ШАХТАРІ ПОВИННІ МАТИ РОБОТУ ТА ЗАРПЛАТУ

ФРУПЕК: НЕОБХІДНО АКТИВІЗУВАТИ ЗУСИЛЛЯ ВЛАДИ З ПОДОЛАННЯ КРИЗИ В ЕНЕРГЕТИЦІ. ШАХТАРІ ПОВИННІ МАТИ РОБОТУ ТА ЗАРПЛАТУ

ФРУПЕК: НЕОБХІДНО АКТИВІЗУВАТИ ЗУСИЛЛЯ ВЛАДИ З ПОДОЛАННЯ КРИЗИ В ЕНЕРГЕТИЦІ. ШАХТАРІ ПОВИННІ МАТИ РОБОТУ ТА ЗАРПЛАТУ
Системна криза в енергетиці України спричинила чергові протести шахтарів. Так, 30 червня вітчизняні гірники вкотре приїхали до Києва, щоб розпочати безстрокову акцію під будівлями органів влади. Вони вимагають, перш за все, виплатити заборгованість із заробітної плати перед працівниками державних шахт, що складає понад 1,1 млрд грн. Серед інших вимог — відправити у відставку чиновників, відповідальних за створення штучної кризи в енергетиці, вирішити проблеми галузі та відновити роботу вугільних підприємств.
Протестувальники зібрались з усіх вуглевидобувних регіонів України, вони представляють інтереси державних та приватних підприємств, на яких працюють понад 50 тисяч українців.
Непрофесійні дії влади, а також низка сезонних факторів призвели до глибоких кризових явищ в електроенергетичному комплексі. До катастрофічних наслідків у галузі привели, зокрема, рішення про імпорт електроенергії та вугілля з Росії, дискримінація теплової генерації, намагання адміністративно занижувати ціну на ринку, корупція в державній компанії «Центренерго» та формування величезних боргів, скасування дії формули «Ротердам+».
В результаті всі основні енергетичні компанії та підприємства працюють або зі збитками, або накопичили величезні борги, більшість шахт знаходяться у вимушеному простої. Вугілля українських шахт залишилось непотрібним для теплової генерації, його запаси на складах ТЕС та шахт станом на 1 квітня ц.р. складають близько 2,8 млн тон, що на 79% більше, ніж в минулому році та в 5 разів перевищують норму.
Разом з тим, формула «Ротердам+», що діяла до 1 липня 2019 року, дозволяла забезпечувати стабільну роботу енергосистеми країни. Прозоро визначаючи прогнозну ціну на вугілля, необхідну для розрахунку ціни електроенергії для промислових споживачів, вона тим самим забезпечувала стабільну роботу вітчизняної вуглевидобувної галузі, дозволяла завантажувати роботою шахтарів та не накопичувати борги із заробітної плати, а також стримувала зростання тарифів.
Федерація роботодавців паливно-енергетичного комплексу України наголошує на необхідності активізації зусиль влади з подолання кризи в енергетиці, створення умов для оздоровлення ринку електричної енергії та відновлення української економіки. У цьому контексті важливим є конструктивний діалог між представниками усіх підприємств енергетичного ринку. Вітчизняні шахти повинні працювати для потреб теплової генерації, шахтарі мають бути забезпечені роботою та зарплатою.