/28 СІЧНЯ 2020 Р. ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ ФРУПЕК СЕРГІЙ ЧЕХ ВЗЯВ УЧАСТЬ У ЗАСІДАННІ НКРЕКП У ФОРМІ ВІДКРИТОГО СЛУХАННЯ

28 СІЧНЯ 2020 Р. ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ ФРУПЕК СЕРГІЙ ЧЕХ ВЗЯВ УЧАСТЬ У ЗАСІДАННІ НКРЕКП У ФОРМІ ВІДКРИТОГО СЛУХАННЯ

Заступник голови Федерації роботодавців паливно-енергетичного комплексу України Сергій ЧЕХ 28 січня 2020 року виступив на засіданні Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) у формі відкритого слухання, на якому, зокрема, розглядалось питання про прийняття постанови НКРЕКП «Про затвердження Змін до Кодексу системи передачі» (з метою удосконалення положень Кодексу системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 309).

Він зазначив, що рішення НКРЕКП встановити оплату послуг з передачі та оперативного диспетчерського (оперативно-технологічного) управління при здійсненні експортних операцій та послуг з оперативного диспетчерського (оперативно-технологічного) управління при здійсненні імпортних операцій зачіпає, перш за все, проблему конкурентоспроможності вітчизняного експорту. Так, запропоновані зміни до Кодексу системи передачі фактично вводять додаткові платежі при експортних операціях з електроенергією, що з великою вірогідністю призведе до неможливості здійснення експорту електричної енергії, зменшення виробництва електроенергії, закриття ТЕЦ та вугільних шахт, погіршення ситуації в енергетиці в цілому.

Так, він нагадав присутнім про те, що менше ніж десять років тому Україна була експортером електроенергії, проте зараз ми імпортуємо її, а також імпортуємо вугілля. За цей час наша держава деградувала від ролі експортера до ролі імпортера енергоресурсів.

Тому, щоб не деградувати ще більше, кожне рішення, яке хоча б трохи погіршує умови для експортерів, державі треба приймати виважено, з урахуванням думки кожного з учасників процесу. Одним зі шляхів узгодження таких рішень могло би бути проведення численних робочих груп, де потрібно було б влаштовувати дискусії та знаходити компроміс.

С.Чех підкреслив, що Кодекс системи передачі є нашим національним способом імплементації європейського законодавства в енергетичній сфері, який дозволив врахувати європейські практики та підходи, зокрема, до врегулювання експорту та імпорту електричної енергії. Проте, НКРЕКП всупереч нормам європейського законодавства намагається прийняти рішення, яке свідомо погіршує становище вітчизняних експортерів електричної енергії. Адже конкуренти наших експортерів прийдуть на український ринок з електроенергією, отриманою від генерації, яка працює за європейськими правилами, тобто не переобтяжена додатковими тарифними платежами.

Альтернативним підходом до запропонованого рішення могло би бути перенесення такого навантаження на інших суб’єктів енергетичного ринку, зокрема, на споживачів, як це робиться у європейській спільноті.

Тому С.Чех запропонував утриматись від прийняття такого суперечливого рішення, а НЕК «Укренерго» доручити врегулювати питання покриття свої витрат, укладання договорів тощо у європейський спосіб, вивчивши відповідну практику та імплементувати її у національне законодавство.

З урахуванням численних виступів представників енергетичного бізнесу, профільних асоціацій, профспілок, місцевих адміністрацій, які красномовно висловлювались проти введення додаткових платежів для експортерів електроенергії, вирішення цього питання було відкладено.