/ЗАКОН №2386 ПРО ПОГАШЕННЯ БОРГІВ СТАБІЛІЗУЄ СИТУАЦІЮ НА РИНКУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ

ЗАКОН №2386 ПРО ПОГАШЕННЯ БОРГІВ СТАБІЛІЗУЄ СИТУАЦІЮ НА РИНКУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ

ЗАКОН №2386 ПРО ПОГАШЕННЯ БОРГІВ СТАБІЛІЗУЄ СИТУАЦІЮ НА РИНКУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ  

Як повідомляють ЗМІ, президент України підписав закон №2386 «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електроенергії», який передбачає механізми погашення боргів у сумі близько 30 млрд грн, які виникли до 1 липня 2019р, перед генеруючими компаніями з боку ДП «Енергоринок».

Федерація роботодавців паливно-енергетичного комплексу України вважає важливим це рішення та сподівається на те, що будуть вжиті подальші кроки, направлені на імплементацію норм цього закону.

Закон №2386, зокрема, пропонує врегулювати заборгованість шляхом взаєморозрахунків та списання боргів. Взаєморозрахунки пропонується почати з вугільних шахт, підприємств водопостачання Донбасу (наприклад, КП «Вода Донбасу») та постачальників електроенергії на неконтрольовану територію («Луганське енергетичне об’єднання») – їм будуть погашені борги за електроенергію з державного бюджету за рахунок надходжень з акцизу на електроенергію, а також за рахунок списання боргів по ПДВ, податку на прибуток і дивідендам.

Списанню підлягають борги за схемою: вугільні шахти — ДП «Регіональні електричні мережі» та ДП «Укрінтеренерго» — ДП «Енергоринок» — ДП «НАЕК «Енергоатом» та ПрАТ «Укргідроенерго». Крім того, уряд має в місячний строк збільшити статутний фонд державних генеруючих компаній за рахунок цільової емісії ОВДП на суму боргів ДП «Енергоринок» перед атомною та гідрогенеруючою компаніями.

Також закон визначає можливість списання боргів операторів системи розподілу перед «Енергоринком» та боргу останнього перед НЕК «Укренерго». Після врегулювання боргів Кабмін має ухвалити рішення про припинення діяльності «Енергоринку», що має відбутися з 1 січня 2021р.

Федерація наголошує, що прийняття та підписання закону №2386 є одним з необхідних заходів зі стабілізації ситуації на ринку електричної енергії. Адже накопичені борги стали чи не найголовнішою проблемою, що унеможливлює нормальну роботу та подальший розвиток енергетики України.

Крім того, погашення боргів є передумовою фінансово-економічного збалансування роботи ринку електричної енергії та фінансового оздоровлення енергетичної галузі країни.

Проте, з метою забезпечення сталого оздоровлення і збалансування паливно-енергетичного комплексу після врегулювання боргів на ринку уряду та відповідним державним органам необхідно вжити заходів, які вирішили б проблеми, через які зазначені борги накопичуються. Зокрема, необхідно забезпечити виконання Прогнозного енергетичного балансу на 2020 рік, усунути фінансово-економічні дисбаланси на ринку електроенергії, переглянути існуючий механізм ПСО, вирішити проблему неплатників за спожиту електроенергію, перш за все, шахт та водоканалів тощо.